top of page

צדק מאחה בארגונים ובמקומות עבודה

לפי תפיסת הצדק המאחה, כדי לתקן נזק שנוצר בעקבות פגיעה או קונפליקט, יש להפגיש בין הפוגע לבין הנפגע ולשתף אנשים הנמצאים במעגלי הפגיעה הרחבים יותר. בפגישה זו, דנים בפגיעה, בהשלכותיה ובדרכים לתקן את הנזק שנגרם ולאחות את מערכות היחסים שנפגעו.


אנחנו בעמותה מציעים תהליך שמייצר מסגרת בטוחה למפגש ישיר בין הנפגע לפוגע, בהנחיית מנחה מקצועי וניטרלי. מדובר במפגש משמעותי ומרגש. בנוסף לפוגע ולנפגע הישירים, תהליך זה נותן מקום למעגלי הפגיעה הרחבים כמו חברים נוספים בארגון, הנהלה ועוד.


אנחנו רואים כל ארגון כקהילה שבה מערכות יחסים תקינות מהוות בסיס חשוב להצלחת הארגון.


במצב של פגיעה, נפגעות מערכות היחסים בארגון ועלולה להיות פגיעה גם בתפקודו התקין. תהליך הצדק המאחה מהווה כלי לשיקום מערכות היחסים בארגון ולשמירת הרצף ותחושת השייכות של העובדים. זו דרך התמודדות עם פגיעה, שמאפשרת איחוי ותיקון הנזקים שנגרמו ובנוסף, תומכת ומחזקת את האפקטיביות הארגונית.

 • מתי מתאים לקיים תהליך צדק מאחה במקום עבודה?
  ניתן לקיים תהליך צדק מאחה בכל אירוע בו התרחשה פגיעה ישירה או עקיפה במסגרת הארגון. התהליך וולנטרי וקיומו תלוי בהסכמת הנוגעים במקרה. לדוגמא: פגיעה נגד הארגון, פגיעה במוניטין, התנהגות לא נורמטיבית, התנהגות שאינה תואמת את כללי האתיקה והערכים הארגוניים, גניבה, פגיעה בחברי ארגון.
 • איך התהליך עובד?
  תהליכי הצדק המאחה מחולקים לשלב הכנה – במהלכו נפגש מנחה התהליך עם כל אחד מהמשתתפים; והיוועדות – הפגישה בה נפגשים כל המשתתפים ובסיומה, נכתב הסכם המכיל את ההסכמות, דרכי הפעולה והתיקון שהוסכמו. לאחר הפניה אל העמותה, ניצור קשר עם נציג מטעמכם כדי לקבל פרטים מלאים על הארוע ועל הארגון שלכם, ונעביר פרטים על מבנה התהליך, משך הזמן הצפוי לקיומו ועלותו. בשלב הבא, מנחה מטעם העמותה יחל בתהליך ההכנה. תפקיד מנחה התהליך לאתר את הגורמים הרלוונטיים לתהליך, להיפגש עימם כדי להכינם באופן מעמיק לקראת היוועדות ולנחה את ההיוועדות עצמה.
 • למה דווקא תהליך צדק מאחה?
  לתהליך הצדק המאחה פוטנציאל של חיזוק מערכות היחסים בארגון, הגברת תחושת השייכות והשייכות לארגון ושימור העובדים. הוא מטמיע ערכים של קהילתיות, כבוד וסובלנות, מעביר מסר של איחוי, דוגמה לעובדים ותומך באקלים ארגוני מיטיב.
 • למה דווקא אנחנו?
  עמותת קד"ם מתמחה בפיתוח וניהול תהליכים המבוססים על תפיסת הצדק המאחה. מאז שנת 2001 צברנו ידע וניסיון רב בהובלת אלפי תהליכי צדק מאחה בישראל במגוון תחומים ואוכלוסיות. הצוות שלנו מורכב ממנחים מנוסים ומקצועיים שהוכשרו והתמחו בהנחיית תהליכים אלו. השירות ניתן ברחבי הארץ.
Open Space Office

מעוניינים בתהליך צדק מאחה לארגון שלכם? פנו אלינו ונחזור אליכם בהקדם

"לצערנו נאלצנו להתמודד עם פגיעה של עובד בארגון… מצד אחד לא רצינו לפטר מיד את העובד ושדרכנו יפרדו… ומצד שני ידענו שאי אפשר להמשיך כאילו לא קרה כלום ולהמשיך בהעסקה רגילה.
המפגש הראשון התקיים במשרדים אצלנו באדיבות, מקצועיות, רגישות רבה…
המפגש שבו כל הגורמים שהיו בתהליך ישבו יחד ודיברו בפתיחות, בכנות, בעוצמה על נושא נפיץ – פגיעה וגניבה, אין צורך לציין שזה לא מובן מאליו, תהליך שהיה מרגש עבורי לקחת חלק בו. …המפגש לא רק היה מרגש ובונה אמון אלא מפגש בעל החלטות, הבנות, הסכמים ויצאנו גם עם תוכנית פעולה להמשך.
שמחה מאוד שניסינו וחווינו כולנו חויה טובה ומוצלחת שכולי תקווה תביא תוצאות להמשך הן לנו, לארגון כמעסיק, והן לעובד.
תודה על הכל"

מנהלת משאבי אנוש בארגון בסיום תהליך צדק מאחה

bottom of page